This is the difference supporters like you made in June 2024 for stray and community dogs and cats in Thailand.
Mobile clinic set up at temple
ภาษาไทยด้านล่าง Our PAT Clinic team recently received a call for help from Aru, a primatologist who feeds dogs at a local temple.
In response, our team set up a mobile clinic at the Khao Tao Mo Temple to sterilise the dogs and prevent the cycle of unwanted puppies being born. A big thank you to the monk for his help. 15 Euros from you can sterilise and vaccinate a community dog in Thailand and improve their quality of life. Can you please help us reach more dogs? Every donation truly helps. Help here > https://www.wfft.org/projects/dog-and-cat-spay-clinic
—
คลินิกสงเคราะห์สัตว์ (People and Animals Thailand) ออกภาคสนาม!! ทีมงานของคลินิกเพิ่งได้รับเรื่องจากคุณอารุ โทโยดะ นักวานรวิทยาชาวญี่ปุ่น ที่ทำงานในพื้นที่และคอยดูแลให้อาหารสุนัขดังกล่าว ทางคลินิกจึงจัดทีมเคลื่อนที่เพื่อทำหมันและฉีดวัคซีนให้กับสุนัขจรจัดในเขตพื้นที่วัดเขาเตาหม้อ อำเภอท่ายาง เพชรบุรี เพื่อหยุดวงจรการเกิดของลูกสุนัขที่ไม่เป็นที่ต้องการ ทางทีมงานขอแสดงความขอบคุณ หลวงพ่อเพชรธงชัย (อรุโณ) วัดเขาเตาหม้อและกรรมการวัด ที่ช่วยอำนวยความสะดวกและเอื้อเฟื้อสถานที่ในการทำหมันในครั้งนี้ 500 บาทของท่านสามารถช่วยให้เราทำหมันและให้วัคซีนกับหมาชุมชนในประเทศไทยและช่วยเหลือให้สุนัขเหล่านี้มีคุณภาพชีวิตและสวัสดิภาพที่ดีได้ ได้โปรดช่วยเราให้เข้าถึงสุนัขอย่างทั่วถึง การบริจาคของท่านจำเป็นอย่างยิ่ง > https://www.wfft.org/projects/dog-and-cat-spay-clinic
This Post Has 0 Comments